PODSUMOWANIE DEBATY GEOPILITYCZNEJ

W piątek 28 kwietnia w Kuźni Raciborskiej odbyła się debata „Wojna na Ukrainie a przyszłość Polski. Rola samorządu w potencjalnym konflikcie zbrojnym”. Organizatorem debaty była Miejska Biblioteka Publiczna. Zaproszeni goście to: Paweł Jabłoński – Wiceminister Spraw Zagranicznych, Marek Budzisz – publicysta, ekspert do spraw Rosji, Maciej Lisowski – analityk militarny, Krzysztof Wojczal -prawnik, analityk i Paweł Macha – Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska. Debatę prowadził Wojciech Gdesz.
W debacie poruszono wiele wątków związanych z sytuacją geopolityczną, toczącym się konfliktem zbrojnym oraz możliwymi dla Polski scenariuszami wydarzeń.
Debata odbyła się w Kuźni Raciborskiej- gminie, która doświadczyła wielu katastrof i ma odpowiednie zabezpieczenia oraz doświadczenie w radzeniu sobie w kryzysowych sytuacjach. Nie bez znaczenia jest strategiczne położenie- linia kolejowa, Odra, RAFAMET.
Dyskutowano o tym, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 14 miesięcy, jaki to ma wpływ na naszą obecną sytuację, a także co może się wydarzyć w bliższej i dalszej przyszłości, o roli samorządu w potencjalnym konflikcie zbrojnym oraz o działaniach rządu dla bezpieczeństwa państwa.
Niepodległość, którą odzyskaliśmy 100 lat temu nie jest nam dana raz na zawsze. Jeżeli chcemy być bezpieczni, musimy być gotowi, aby się bronić. Na razie Ukraina broniąc sama siebie broni także nas. Poruszane tematy to miedzy innymi scenariusze jakie przewiduje rząd dla przebiegu wojny za naszą wschodnią granicą oraz zagrożenie dla naszego kraju ze strony Białorusi.
Jakie jest realne zagrożenie bezpośrednim konfliktem zbrojnym?
Jakie są inne możliwe zagrożenia ze strony Rosji?
Scenariusze różne. Nie chcemy aby sprawdziły się najgorsze, ale musimy być gotowi na to, że Polska może być obiektem ataku bo mamy wschodniego sąsiada, który chce atakować inne państwa albo poprzez inwazję jak na Ukrainie, albo poprzez różne działania hybrydowe: ataki w cyberprzestrzeni, ataki na infrastrukturę. Możemy być celem takich ataków, dlatego musimy być gotowi
Podkreślono, jak bardzo ważna jest współpraca władz centralnych z samorządem w razie jakiegokolwiek zagrożenia.
Debatujący zadawali pytania Ministrowi, odpowiadali na pytania z czatu i z sali oraz polemizowali ze sobą.
Wydarzenie było na żywo transmitowane w Internecie (około 60 obserwujących). Pełną relację można obejrzeć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=rjJHvZn9cQo (do tej pory 9555 wyświetleń), natomiast skrót zamieszczony przez Raciborską Telewizję Kablową znajduje się pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=DrEtxFMgzbY

Accessibility