"Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi samochodami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury to wypadałoby mieć swoją".

Andrzej Sapkowski

Nie śmiecimy - sprzątamy – zmieniamy!

Zmień rozmiar czcionki

Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Z tej okazji Biblioteka w Rudach wraz z Przedszkolem w Rudach i policjantami Komisariatu Policji z Kuźni Raciborskiej przyłączyła się do akcji zainicjowanej przez fundację Nasza Ziemia. Hasło tegorocznej akcji to "Nie śmiecimy - sprzątamy – zmieniamy!". Do tego przedsięwzięcia zaprosiliśmy przedszkolaki z grupy Misie i Biedronki. Dzieci zostały wyposażone przez Policję w rękawiczki oraz worki na śmieci.

Piękna jesienna sceneria Parku w Rudach (Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich) zachęciła nie tylko sprzątania ale i kontemplacji urzekającej przyrody. Starszaki usłyszały pogadankę na temat potrzeby zachowania czystości wokół nas, segregacji odpadów oraz wykorzystywania produktów wielokrotnego użytku w codziennym życiu.

Wierzymy, że dzięki temu, że my, dorośli będziemy wpajać dzieciom od najmłodszych lat potrzebę dbania o środowisko, istnieje szansa na to, aby nasze wnuki i prawnuki cieszyły się wolną od zanieczyszczeń naturą.