"Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi samochodami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury to wypadałoby mieć swoją".

Andrzej Sapkowski

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Zmień rozmiar czcionki

W niedzielę, 14 stycznia odbył się 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze na sprzęt medyczny „DLA WYRÓWNANIA SZANS W LECZENIU NOWORODKÓW” zbierano również w naszej gminie. Sztab został zorganizowany przez naszą bibliotekę. Był to już trzeci finał organizowany przez nas, a 20 w Kuźni Raciborskiej. Zebrana kwota wyniosła 25 tys. 876,17 zł. 
To najwyższa kwota, jaką udało się uzyskać od czasu, kiedy sztab WOŚP tworzony jest w Kuźni. Tak wysoka kwota to zasługa wielu osób:

  • Wolontariuszy- tych kwestujących z puszkami i tych, którzy pracowali w sztabie przy organizacji całego przedsięwzięcia
  • Darczyńców- tych którzy podarowali rozmaite przedmioty na aukcję oraz tych, którzy materialnie wsparli organizację finału (nakarmili nas J )
  • Osób zaangażowanych w przygotowanie występów artystycznych
  • Oraz tych wszystkich, którzy nie tylko wrzucali pieniądze do kolorowych puszek, ale licytowali rozmaite przedmioty, które wystawione na aukcji.

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i tym razem w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji odbył się program artystyczny z udziałem artystów skupionych wokół Kuźni Kultury. Przed publicznością wystąpili m. in. Natalia Halama, Kamila Til, Marta Szostak, Emilia Przewosnik i Adam Skołuda oraz Renata Galas, dzieci z Przedszkola nr 1 i nr 2, zespół AudioForge. Na scenie pojawili się również studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a muzycznie finał zakończył kędzierzyński zespół folkowo-rockowy Livermorium.
Nieodłącznym elementem każdego finału jest oczywiście aukcja. Wśród licznych przedmiotów "pod młotek" poszły m. in.: komplet biżuterii firmy Swarovski, obrazy autorstwa kuźniańskich malarek,duże maskotki, tablica z nazwą ul. Roberta Lewandowskiego 9, poduszka-serce i przytulanki dla maluszków, tort i 2 pizze w kształcie serca, a także szereg innych przedmiotów, jak gadżety WOŚP (szalik, rękawiczki, koszulki, książki, zegar itp.), a ponadto żelazko, parowar, stroiki kwiatowe, ramka do fotografii cyfrowej, a nawet "komplet zdekomunizowanych ulic". Sama tylko licytacja przyniosła sumę w wysokości 5750 zł. Pozostała część pieniędzy została wyjęta z wolontariackich puszek. Do zebranych w Kuźni pieniędzy doliczono również kwoty, które przekazali:

  • Właściciel restauracji "Nad Rudą" (od początku roku aż do dnia finału z każdego rachunku 5% było przeznaczone na rzecz WOŚP).
  • Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku (160 zł)
  • Przedszkolaki z Turza (154,35 zł)

DZIĘKUJEMY