"Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi samochodami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury to wypadałoby mieć swoją".

Andrzej Sapkowski

Zasmakuj w Sienkiewiczu.

Zmień rozmiar czcionki

 

Zasmakuj w Sienkiewiczu.

O Sienkiewiczu i jego dziełach 8 telewizyjnych rozpraw między kucharzem, aktorem i profesorem.

Rok 2016 jest rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji Telewizja Katowice zaprasza na cykl 8 odcinków programu o jednym z najważniejszych i najpoczytniejszych pisarzy polskich i jego dziełach.

W programach „Zasmakuj w Sienkiewiczu” spotykają się:

prof. Krzysztof Kłosiński – krytyk i literaturoznawca;

Wiesław Sławik – aktor Teatru Śląskiego w Katowicach

Remigiusz Rączka – kucharz, gawędziarz, nauczyciel, gospodarz telewizyjnego programu kulinarnego.

Prowadzący czytają fragmenty dzieł mistrza, rozmawiają o nich z zaproszonymi gośćmi, ale również degustują potrawy przygotowywane przez Remigiusza Rączkę, które inspirowane są opisami z powieści Henryka Sienkiewicza. 

Do udziału w programie zaproszeni zostali m.in. prof. Jan Malicki – Dyrektor Biblioteki Śląskiej, Krystyna Ptak – kostiumolog, Michał Ogórek – satyryk i publicysta,podróżnicy Lucjan Buchalik i Tomasz Górecki, którzy podróżowali po Afryce śladami Henryka Sienkiewicza.

Program emitowany jest na antenie TVP3 Katowice w październiku i listopadzie 2016, w każdą sobotę o godz. 10.30 i 20.30.

Zwiastun programu 

https://www.facebook.com/SlaskieCzyta/videos/vb.183433001804178/693066227507517/?type=2&theater

Wszystkie odcinki programu dostępne będą na stronie internetowej TVP3 Katowice www.katowice.tvp.pl.

Link do pierwszego odcinka: http://katowice.tvp.pl/27259365/8102016

Partnerami projektu są:

Uniwersytet Śląski Zakład Historii Literatury Poromantycznej Instytut Nauk o Literaturze Polskiej Biblioteka Śląska w Katowicach

Fundacja Zamek Chudów

Zrealizowano ze środków Instytutu Książki w ramach obchodów Roku Sienkiewicza 2016 przygotowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego